Dan Brown - Melekler ve Şeytanlar

11:40

Bazı kitaplar okurunun yüzüne  tokat gibi çarpıp geçecek, bitirdiğinizde "Ben ne okudum," dercesine afallatacak kadar sağlam bir kurgu ve olay örgüsüne sahip olabiliyor. Bir yerden sonra olayları tahmin etme, kesin yargılarda bulunma zahmetine girseniz bile, yazar, ilerleyen sayfalarda "Öyle olduğunu da nereden çıkarttın!" dercesine sizi sağlam bir şekilde sarsmayı başarabiliyor. Usta bir manevrayla olaylar nasıl sizin tahmin ettiğinizden bambaşka noktalara gelebilir? Bir yazar nasıl bu kadar yaratıcı, çarpıcı, zaman zaman kurgunun ötesinde böylesine gerçekçi bir şekilde olayları kaleme alabilir? diye sorgulamaya başlamışsanız, Dan Brown'ın kalemiyle tanışmışsınız demektir.

Melekler ve Şeytanlar, tarih boyunca birbiriyle kıyasıya bir çatışma halinde bulunan din ve  bilimin bir araya geldiği, İlluminati'nin deyim yerindeyse yüzyıllar sonra -gerçekçi bir dille- hortladığı, Roma mimarisini eşsiz güzelliklerinin  ve sanat  eserlerinin soluksuz bir kurgunun  parçası olduğu  dolu dolu eserlerden biri.
Nefes kesici...
Sürükleyici...
Büyüleyici....
Gelin, bu iddialı esere daha yakından göz atalım!

Her şey  bir sabah erken saatlerde Harward Üniversitesi'nde simgebilim profesörü olan Robert Longdon'a gelen tuhaf  telefon ile başlıyor. CERN'den gelen telefonda bir cinayet işlendiği ve maktülün göğsünde gizli bir örgüte ait olan koskocaman bir damga olduğundan söz edilmekteydi ve bahsi geçen örgüt İlluminati'den başkası değildi. Gerçekten de 400 yıl sonra İlluminati hortlayabilir ve Katolik Kilisesi'nden intikam almak üzere faaliyete geçebilir miydi, ya da hâlâ İlluminati kardeşliğinden söz etmek mümkün müydü? Nitekim telefonda söylenenleri desteklercesine gelen faksta apaçık bir şekilde İlluminati ambigramı kusursuz bir şekilde maktülün göğsünde parlıyordu. Kariyerinin parlak dönemindeki fizikçi Leonardo Vetra neden vahşice katledilmişti? Aslında cevabını tahmin etmek hiç de zor değildi. Eskiden bir Rahip olan Bay Vetra, bilim ile din arasında muazzam bir bağlantı olduğunu iddia ediyor ve bunu kanıtlayabileceği gizli bir çalışma yürütüyordu. Son buluşu olan karşımadde, çok tehlikeli ve güçlü bir enerji olmakla birlikte bilim ve din arasında olduğunu iddia ettiği bağlantıyı kanıtlar nitelikteydi. Pekiyi, herkesten gizli yürütülen bu buluş nasıl İlluminati'nin kulağına gidebilmişti ve en büyük sorun ise: Kısa sürede infilak edecek karşımadde neredeydi? Tüm cevaplar kitabın sayfalarında gizli, varın onları da siz buluverin :)

Her bir sayfasında karşımaddeyi bulmak, bir yandan da İlluminati gizemini çözmek için soluksuz yolculuğa çıkacağınız bu güzel eserde, sanat ve mimari, bilim, din ve İlluminati örgütüne dair bilgiler bulacak, kendinizi temposu hiç azalmayan bir maceranın kalbinde  hissedeceksiniz. Her sayfada tahminlerinizi yerle bir edecek, okurken elinizden bırakamayacağınız bu güzel esere mutlaka şans vermenizi tavsiye ediyor ( yazarın kalemiyle tanışmak için harika bir başlangıç kitabı olduğunu da belirtmeden geçemeyeceğim), sözlerime kitaptan alıntılarla son veriyorum. Kitabınız bol, keyfiniz daim ve daha çok Dan Brown kitabı benim olsun!😍😍


"En tehlikeli düşman, kimsenin korkmadığı düşmandır."

"Tanrı evrenle kumar oynamaz."

"Bazen gerçeği bulmak için dağları yerinden oynatmak gerekir."

"Korku, tüm savaş silahlarından daha hızlı yaralar."

"İman evrenseldir. Bizim bunu anlayış yöntemlerimiz ise isteğe bağlıdır. Bazılarımız İsa'ya, bazıları Mekke'ye dua ediyor. Bazılarımız ise atomdan küçük zerrecikleri inceliyor. Sonuçta hepimiz, bizden daha büyük bir gerçeği arıyoruz."

"Gezegen bir organizmadır. Her birimiz farklı amaçlara sahip hücreleriz. Üstelik iç içe geçmiş durumdayız. Birbirimize hizmet ediyoruz. Bütüne hizmet ediyoruz."

"İnsan hayatının kutsallığı her şeyin üstündedir."

"Terörizmin amacı korku yaratmaktır. Korku iman müessesesini sarsar. Düşmanı içten zayıflatır... topluluklarda kargaşaya sebep olur. Bunu yazın. Terörizm intikam ifadesi değildir. Terörizm siyasi bir silahtır. Bir hükümetin sarsılmazlık görüntüsünü sildiğinizde, insanların imanını da silersiniz."

"Hiçbir iyi niyet cezasız kalmaz."

"Acı, büyümenin bir parçasıdır."

"Bizden daha büyük bir gücün varlığına olan güvenimizi kaybettiğimiz anda, sorumluluk duygumuzu yitiririz. İnanç.. tüm inançlar... anlayamadığımız bir şey olduğunu nasihat eder, sorumlu olduğumuz bir şeyin... İnanç sayesinde, birbirimize, kendimize ve daha büyük bir gerçekliğe karşı sorumluluk duyarız."

"İyilik yaşamaya devam edebilir. Kalplerinizi dinleyin. Hep birlikte bu cehennemden uzaklaşabiliriz."

"Avını savunmasız bırakmadan önce asla sorgulamaya girişme. Köşeye sıkışan düşman, ölümlü bir düşmandır."

"Bazen ilahi vahiy, kalbinin zaten bildiğini duymak için beynini hazırlamak demektir."

"Ve gerçek seni özgür kılacak."

"Bazen aklımız kalbimizin doğru olmasını dilediği şeye inanır."
You Might Also Like

0 yorum

Like us on Facebook

Instagram

Subscribe